Gå til hovedinnhold

«EU-kontrollen» i boks for oppdrettsfisken


Har undersøkt norsk oppdrettsfisk Erlend A Lorentzen

Hvert år tar Mattilsynet prøver av oppdrettsfisk som analyseres på HI. Illustrasjonsfoto: Erlend Astad Lorentzen / HI

Årets overvåkingsrapport for oppdrettsfisk viser ingen overskridelser av EUs grenseverdier for ulovlige og uønskede stoffer.

I 2024 undersøkte forskerne mer enn 1000 lever- og muskelprøver fra 888 oppdrettsfisk.

– Vi har samlet mer enn 30 000 prøvesvar for ulovlige og uønskede stoffer, og fant ingen overskridelser av EUs grenseverdier, sier havforsker Annette Bernhard. 

Årlig kontroll

Hvert år sjekker HI norsk oppdrettsfisk på oppdrag fra Mattilsynet. Overvåkningen er et krav etter både norsk lov og EU-regulativ, og skal sikre at norsk oppdrettsfisk og produkter av oppdrettsfisk ikke inneholder uønskede stoffer på helseskadelige nivåer.

– Det er også en kontroll for å sikre at det ikke brukes ulovlige midler i oppdrett, sier Bernhard.

Prøvene er i hovedsak av oppdrettslaks, men forskerne sjekket også regnbueørret, ørret, kveite og torsk. 

Det er Mattilsynet som tar prøvene, mens HI analyserer og rapporterer resultatene.

Ingen ulovlige stoffer

Det ble ikke påvist rester av ulovlige legemidler. Forskerne har testet for blant annet uautoriserte legemidler og stoffer med anabole effekter – altså veksthormoner. 

– Disse prøvene tas ut ved oppdrettsanleggene, og inkluderer fisk i alle livsfaser, sier Bernhard. 

Legemidler og miljøgifter under grensene

Prøver som ble testet for godkjente veterinære legemidler og miljøgifter ble samlet inn på slakterier, og er representative for norsk oppdrettsfisk som er klar for markedet. 

Lovlige legemidler omfatter antibiotika, bedøvelsesmidler og midler mot parasitter.

– Det ble funnet rester av lusemidlene emamectin og diflubenzuron, cypermetrin og deltametrin, men nivåene var under grenseverdiene, sier Bernhard. 

Cypermetrin og deltametrin er insektmidler som ikke bare brukes som lusemiddel, men også som plantevernmiddel. Det betyr at restnivåer av midlene kan overføres til fisken fra fôr, dersom det finnes rester av dem i plantene som inngår i fôret. 

– Andre veterinære legemidler, som antibiotika eller legemidler brukt mot innvollsparasitter, ble ikke funnet, sier Bernhard.

Det ble ikke funnet miljøgifter som PFAS (per- og polyfluorerte stoffer), dioksiner, dioksinlignende PCB, kvikksølv, bly eller kadmium over EUs grenseverdi i noen av prøvene. 

Egen «røykeavdeling»

Forskerne sjekket også 13 prøver av røykt filet fra oppdrettsfisk for miljøgifter som kan oppstå under grilling, røyking eller steking på høy temperatur. 

– Vi sjekket for polysykliske aromatiske hydrokarboner – forkortet PAH – som kan være reststoffer fra røykeprosessen. Det er satt grenseverdier for PAH i røykt fisk, og disse ble ikke overskredet i noen av prøvene, forteller havforskeren.

Har inkludert nye kontaminanter

I 2024 ble flere nye stoffer inkludert i overvåkningen. Det er snakk om kjemiske forbindelser som på engelsk omtales som «contaminants of emerging concern». 

– Det dreier seg om nye stoffer som kan tenkes å være skadelige, men som vi foreløpig ikke vet nok om. Det er ikke etablert grenseverdier for disse stoffene, og det er usikkert både hvor mye vi får i oss gjennom maten og hvilke mengder som kan være skadelige, forklarer Bernhard.

De nye stoffene som ble analysert, ble valgt ut fordi de kan være relevante i akvakultur.

Sjekket flere hundre nye stoffer

Blant nykommerne finner vi et bredt spekter av plantevernmidler, persistente organiske miljøgifter, stoffer som kan oppstå under prosessering av fiskefôr, fôrtilsetningsstoffer, aromatiske hydrokarboner, et nytt stoff brukt til impregnering av merder og mykotoksiner. Mykotoksiner er giftstoffer produsert av ulike typer muggsopp.

– Noen av de nye stoffene ble påvist i noen av prøvene. Vi fant miljøgifter som nye bromerte flammehemmere, et aromatisk hydrokarbon og klorerte parafiner. Det ble også funnet et tilsetningsstoff og prosesskontaminanter som kan blir overført fra fôr til fisk, sier Bernhard.

Stoffene som ble påvist, skal være med videre i overvåkningen. Dataene blir sendt inn til Den europeiske myndighet for næringsmiddeltrygghet (EFSA).

– Norske og europeiske myndigheter trenger mer data om disse stoffene i ulike matvarer for å kunne vurdere om det er noen helserisiko forbundet med dem. Dette er stoffer som er til stede i miljøet, og da kan vi også finne dem igjen i maten, sier Bernhard.

Referanse

Annette Bernhard m.fl. "Monitoring program for pharmaceuticals, illegal substances and contaminants in farmed fish – Annual report for 2024". Rapport fra havforskningen 2025-48