Formålet er å utveksle kunnskap og erfaringer med lokale fagmiljøer.
Fotograf: Lucilla Giulietti/HI
Forskerne så på hvordan man kan avdekke Salmonella, parasitter og ulovlige legemidler i fisk.
Fotograf: Lucilla Giulietti/HIPublisert: 03.12.2025
På øya Inhaca, øst for hovedstaden Maputo ligger det flere forsøksanlegg for dyrking av tare og grønnskjell.
Grønnskjell (Perna perna) er en muslingart, som er stort sett utbredt i tropiske områder.
Slike lavtrofiske arter er interessante, for de kan potensielt bidra til mer bærekraftig produksjon av mat og fôrressurser.
– Grønnskjell og tare trenger ikke fôr og dyrking kan utvikles med relativt enkel teknologi. I prosjektet ser man på slik produksjon som et mulig nytt alternativ for lokale kystsamfunn i Mosambik, forklarer havforsker Øivind Strand, som også leder samarbeidsprosjektet.
Strand er en av flere HI-forskere som bruker dyrkingsanleggene på Inhaca i samarbeidet med institusjonner i Maputo. Formålet er å utveksle kunnskap og erfaringer med lokale fagmiljøer.
Forskerne så nærmere på muligheter og utfordringer knyttet til dyrking av grønnskjell og tare.
Under besøket, holdt HI forskerne kurs om hvordan man kan vurdere om sjømat er trygg å spise.
– Vi så blant annet på hvordan man kan avdekke Salmonella, parasitter og ulovlige legemidler i fisk, sier havforsker Lucilla Giulietti.
HI er nasjonalt referanselaboratorium for flere fagområder, blant annet analyser av parasitter og legemiddelrester i sjømat.
– Derfor er det viktig at vi deler vår kunnskap, og samtidig kan lære av lokale erfaringer. Da får vi et bedre utgangspunkt for videre samarbeid, legger til havforsker Julia Storesund.
Samarbeidet er del av prosjektet Hav for utvikling, som er finansiert av Norad. Målet er å bidra til bærekraftig sosial og økonomisk utvikling, bedre matsikkerhet, ernæring og levekår.
HI samarbeider med Miljødirektoratet og Kystverket, og i Mosambik med partnere ved INIP (Instituto Nacional de Investigação Pesqueira) Mozambique Oceanographic Institute (InOM), National Institute for Fisheries and Aquaculture Development (IDEPA) and Eduardo Mondlane University.